EN  / TR

BEDAŞ’ın 1242 Çalışanı Aşırı Sıcaklara Karşı 7/24 Sahada

Ana Sayfa / KURUMSAL / Basında Biz /BEDAŞ’ın 1242 Çalışanı Aşırı Sıcaklara Karşı 7/24 Sahada
BEDAŞ’ın 1242 Çalışanı Aşırı Sıcaklara Karşı 7/24 Sahada

BEDAŞ, tüketicilerine kesintisiz ve kaliteli enerji akışını sağlama hedefiyle planlı bakım, onarım ve yatırım çalışmalarını sürdürürken aşırı sıcaklara karşı da önlemlerini aldı. BEDAŞ Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu, sıcak hava şartları nedeniyle talepte yüzde 5 artış gözlendiğini belirterek, “Olası arızalara karşı 1242 çalışanımız sahada 7/24 görev yapıyor” dedi.


Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), mevsim normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde seyreden hava şartlarının elektrik tüketiminde meydana getirdiği artışın, sistemde aşırı yüklenmelere ve arızalara sebep olması ihtimaline karşı önlemini aldı. BEDAŞ, 1242 çalışanını, olası arızalara anında müdahale edebilmeleri için 7/24 çalışma prensibi ile sahada görevlendirdi. Sıcak hava şartlarının elektrik tüketiminde yüzde 5 artış meydana getirdiğini belirten BEDAŞ Genel Müdürü Mehmet İslamoğlu, “Hava koşulları nedeniyle yaşanabilecek arızalara karşı ekiplerimiz aralıksız görev yapıyor. Aşırı sıcaklara karşı aldığımız önlemlerin yanı sıra, tüketiciler imize kesintisiz dağıtım hizmeti vermek için planlı bakım çalışmalarımız ve yatırımlarımız da sürüyor” dedi. İslamoğlu, yüksek elektrik tüketiminin en fazla sıcaklıkların artış gösterdiği 10.00-12.00 ve 13.00-16.00 saatleri arasında yaşandığını belirterek şöyle devam etti:


“Türkiye’nin en büyük dağıtım şirketi olarak, İstanbul’un Avrupa yakasındaki 22 bölgede, 3.573 km² alanda, yaklaşık 4,7 milyon aboneye, 25 milyar kWh elektrik dağıtımı yapıyoruz. 1242 saha çalışanımız ve 164 aracımız arızalara anında müdahale ederek müşteri memnuniyetimizi sağlıyor.”

 

SICAK HAVA, AŞIRI TÜKETİM, ESKİYEN VE DEFORME OLAN ALTYAPI ŞEBEKEYİ ZORLUYOR

 

İslamoğlu açıklamasında şu bilgileri de verdi:


“Sıcak hava koşulları ile birlikte altyapının eskimesi, deformasyonu ve aşırı tüketimi sonucu oluşabilecek arızalara yönelik hazırlıklarımızı yaptık. Havai hatların yoğun olduğu bölgelerde, hava şartlarına hassas olmaları nedeniyle arıza risk oranı daha yüksek. Bu nedenle, BEDAŞ mülkiyetindeki tüm transformatörlerin yüklerinin gerçek zamanlı olarak uzaktan izlenmesini de sağladık. Yatırım çalışmaları ile ekonomik ömrünü tamamlamış ve kapasite artışı gerektiren tesislerde iyileştirme çalışmaları yaptık. İyileştirme çalışmalarının yanı sıra, arızaların en hızlı şekilde tespit edilebilmesi için en son teknolojilere (SCADA, ERP, OMS, DMS) de yatırımlarımızı yapıyoruz. 2011-2015 yıllarında 625,5 milyon TL yatırım yapan BEDAŞ, önümüzdeki beş yılda da 1,5 milyar TL yatırım yapacak. Bu yatırımın 1 milyar 230 milyon TL’si doğrudan şebeke yatırımı olacak. BEDAŞ’ın 2016 yatırım bütçesi de 341 milyon TL olarak belirlendi. Bunun yüzde 69’unu, yani 235 milyon TL’lik kısmını şebeke yatırımı oluşturuyor.”

 

TRAFO ARIZALARINDA YÜZDE 75 İYİLEŞME SAĞLANDI


Yüzde 77 oran ile Türkiye’nin en yüksek yeraltı hattına sahip dağıtım şirketi olan BEDAŞ’ın 35.300 km’lik yeraltı hattı, oluşabilecek arızaları önceden tespit eden ileri teknoloji cihazlar (VLF, PD) ile test ediliyor. Yaz hazırlıkları kapsamında yeraltı ve yerüstü hatların yüzde 76’sının taraması tamamlanmış durumda. Önleyici bakım çalışmaları kapsamında 13.319 trafo merkezinde de termal kamera ve kısmi deşarj cihazları ile rutin taramalar yapılıyor. Tarama işlemlerine paralel olarak dağıtım şebekesinin yüzde 65’inde de bakım çalışmaları tamamlandı. Yapılan bakım çalışmaları ile 2016 yılı başından itibaren trafo arızalarında yüzde 75 iyileşme sağlandı.

Bedaş Alo 186

Bedaş Facebook Sayfası Bedaş Twitter Sayfası Bedaş Linkedin Sayfası
2020 Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. Kullanım ve Koşullar | Gizlilik Koşulları 
node03 5.03.2021 22:43:54