EN  / TR

BEDAŞ, enerjisini ‘gençlerden’ alıyor

Ana Sayfa / KURUMSAL / Basında Biz /BEDAŞ, enerjisini ‘gençlerden’ alıyor
BEDAŞ, enerjisini ‘gençlerden’ alıyor

Elektrik dağıtım sektörünün öncü şirketi Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), genç istihdamına verdiği destekle de öne çıkıyor. Türkiye’de genç işsizlik sorununun çözümüne destek olmayı hedefleyen BEDAŞ, kadrosunda gençlere ağırlık veriyor. Mayıs 2019 itibarıyla 732 kişiyi istihdam eden BEDAŞ’ta 18-35 yaş arasındaki çalışanların oranı yüzde 62 gibi oldukça yüksek bir seviyeye ulaşmış durumda. Yönetimde de gençlere fırsatlar sunan BEDAŞ’ta yönetim kadrosundaki yaş ortalaması 38’lerde. 2019 yılında da yeni istihdam yaratmaya yönelik çalışmaları devam eden BEDAŞ, teknik saha ekiplerinde ağırlıklı olarak yeni mezunlara öncelik verecek.

 

GENÇLERE SUNULAN FIRSATLAR NELER?

BEDAŞ’ın ‘genç’lere fırsat tanıyan istihdam politikasında bu yönde attığı adımlar büyük önem taşıyor. Genç yetenekleri işe alım süreçlerine dâhil etmek amacı ile ‘yarı zamanlı mühendis ve zorunlu staj programlarına’ kapıları açık olan BEDAŞ, ‘Yarı Zamanlı Mühendis Stajyer Programı’ ile mühendislik alanında yetenekli ve gelecek vaat eden öğrencilere ulaşarak onlara katkıda bulunmayı amaçlıyor. Son 2 yıldır BEDAŞ bünyesinde üniversitelerin son sınıfında okuyan elektrik ve elektrik-elektronik mühendisliği öğrencileri 8 ay boyunca yarı zamanlı staj yaparak mezun olduktan sonra BEDAŞ’ta işe başlama şansına sahip oldu.

 

Zorunlu staj programları ile elektrik meslek lisesi son sınıf öğrencilerine kapılarını açan şirket, lise ve üniversitelerle yaptığı işbirlikleriyle ‘Özel Sektör Gönüllüleri Derneği Meslek Lisesi Koçları Programı’ kapsamında öğrencilere mentorluk hizmeti veriyor. Program, özel sektör ve meslek liseleri arasında kalıcı işbirlikleri yaratırken koçluk üzerinden başlayan ilişkiler, öğrencilere sağlanan burs, staj ve istihdam önceliği gibi olanaklara kadar uzanıyor. BEDAŞ ayrıca üniversite kariyer fuarlarına katılım sağlayarak öğrenci ve potansiyel mezunlara istihdam imkanları sunarken kariyerlerini yönlendirmelerine de destek oluyor.

 

ENERJİNİN YILDIZLARI 2 YIL SONRA MEZUN OLACAK

BEDAŞ’ın gençlere yönelik bir diğer projesi ise Enerjinin Yıldızları. Dağıtım şirketlerine özel ‘Yüksek Gerilim Dalı’nı aktif hale getirmek amacıyla 2018 yılında başlatılan ‘Enerjinin Yıldızları’  projesinin içinde yer alan BEDAŞ, bu çerçevede ilk adımını Bayrampaşa’da bulunan İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde attı. BEDAŞ, söz konusu okulda öğrencilerin uygulamalı eğitim alabilmesi için Yüksek Gerilim Laboratuvarı’nı açarken 2 yıl sonra ilk mezunlarını verecek olan Yüksek Gerilim Dalı mezunlarına da kapılarını şimdiden açtı. Bu dalda eğitim veren öğrencilere mentorluk yapan BEDAŞ, aynı zamanda staj imkânı da sunuyor.

Mesleki deneyimi veya iş tecrübesi olmayan kişilere mesleki deneyim ve tecrübe kazandırarak bu kişilerin istihdam edilebilirliklerinin artırılması yoluyla işgücü piyasasına girişlerinin kolaylaştırılması amaçlanan İş-Kur – İşbaşı Eğitim Programı kapsamında yer alan BEDAŞ, yeni mezun işgücünü program süresince eğitim ve gelişim programlarıyla destekliyor.

 

YENİ MEZUNLARA HER ZAMAN KAPIMIZ AÇIK

Elektrik dağıtımında nitelikli insan gücünün önemine dikkat çeken BEDAŞ Genel Müdürü Murat Yiğit, gençlere hem eğitim hem de istihdam anlamında destek olmaya çalıştıklarını dile getirerek “Bu noktada bizlere de büyük sorumluluk düşüyor. Sektörümüzün nitelikli elemana, gençlerimizin işe ihtiyacı var. Şirket olarak yeni mezunlara her zaman kapımız açık. BEDAŞ’ta çalışanların yüzde 62’sinin yaş ortalamasının 18-35 arasında olması bunu zaten net olarak gösteriyor. Elektrik dağıtım sektörü her ne kadar erkek ağırlıklı bir sektör olarak görülse de bizim kadın çalışanlarımızın sayısı her geçen gün artıyor. Çalışanlarımızın yüzde 20’sini kadınlar oluşturuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Bedaş Alo 186

Bedaş Facebook Sayfası Bedaş Twitter Sayfası Bedaş Linkedin Sayfası
2020 Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. Kullanım ve Koşullar | Gizlilik Koşulları 
node03 8.03.2021 05:35:41