EN  / TR

BEDAŞ ve Çevre

BEDAŞ ve Çevre

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

Enerji verimliliği ve enerji tasarrufu; Elektrik, gaz, buhar,  hava,  ısıdaki enerji kayıplarını önlemek, çeşitli atıkların geri kazanımı ve değerlendirilmesi veya ileri teknoloji ile üretimi düşürmeden enerji  talebini azaltması, daha verimli enerji  kaynakları, gelişmiş endüstriyel  süreçler, enerji  geri kazanımları gibi etkinliği arttırıcı önlemlerin bütünüdür.

Enerji verimliliği için;

 

 • Evinize ısı izolasyonu yaparak kışın ısınmak için harcadığımız enerjiyi daha etkin kullanmış olabilirsiniz.
 • Çift cam kullanarak pencerelerinizde ısı kaybını % 50 oranında düşürebilirsiniz.
 • Evlerde kullanılan elektriğin yaklaşık %20’si aydınlatma için kullanıldığından tasarruflu ampuller kullanarak enerjiyi daha etkin kullanabilirsiniz.
 • Elektrikli aletleri satın alırken enerji sınıflarının yüksek olmasına dikkat edebilirsiniz.
 • İklimlendirme sistemlerinde, ısıtıcı –  soğutucu bataryalarının ve filtrelerinin temiz tutulmasıyla enerji tüketiminde yaklaşık  % 10’luk bir tasarruf sağlayabilirsiniz.
 • Ortam sıcaklığını 10 derece azaltarak enerji tüketimini % 6 azaltabilirsiniz.
 • Tüketilen enerjinin yaklaşık % 10-15’i kullanılmadığı halde prizde takılı kalan cihazlar tarafından tüketilmektedir, bu nedenle cihazları prizde bırakmayarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 • Aracın yakıt verimliliğinde lastik önemli bir fonksiyondur yakıt tüketiminin % 5-10 arasında etkilemektedir. Yeterince şişmemiş lastikler yakıt tüketiminizi artıracağından önerilen ayarda olmasına dikkat edebilirsiniz.
 • Aracınızın periyodik bakım ve ayarlarını zamanında yaptırarak, uygun şekilde bakımı araçların mekanik sistemlerinin hemen hemen hepsinin yakıt tüketimini azaltabiliriz.
 • Bir iki kat yukarı çıkmak, aşağı inmek için asansör kullanmak yerine merdivenlerin tercih edilmesi % 50’ye varan elektrik tasarrufu sağlayabiliriz.
 • Kat aralarında yer alan aydınlatmaların, zamanlayıcı, fotosel yada yaklaşım sensörü ile kontrol edilmesi de enerji tasarrufu sağlayabiliriz.
 • Yerleşim düzeni oluşturulurken gün ışığından en fazla yaralanma hususu da dikkate alınmalı, çalışma masalarının konumu buna göre ayarlanmalıdır.

 

ATIK YÖNETİMİ

Atığın kaynağında azaltılması, özelliğine göre ayrılması, toplanması, geçici depolanması, ara depolanması, geri kazanılması, taşınması, bertarafı sonrası kontrolü ve benzeri işlemleri içeren bir yönetim biçimidir.

Atık yönetimi için; Yetkili ve Sorumlu belirlenmeli, Atık tanımlanmalı, Kaynağında ayrı toplanmalı, Personel eğitilmeli, Atığın geri kazanıma gönderilmesi ve Kayıtlarının tutulması işlemleri yapılmalıdır.

Atık yağlar; suya kanalizasyona döküldüğü zaman su yüzeyini kaplayarak havadan suya oksijen transferini önler su sistemine zarar vermektedir.

 

 • Kullanılmış bitkisel yağlar su kirliliğinin % 25’ini oluşturmaktadır. Denize, akarsuya ulaşan bitkisel atık yağlar balıklara ve diğer canlı türlerine zarar vermektedir.
 • Çöpe dökülen atık yağlar depolama alanlarında sık sık yangın çıkmasına neden olabilmektedir.
 • Gelişigüzel atılan- dökülen atık yağlar yer altı sularının kirlenmesine sebep olabilmekte kirlenen yer altı sularını temizlenmesi çok pahalı ve zordur.
 • Yer altı su kaynakları pek çok ülke için önemli bir içme su kaynağı olduğundan bu konuda duyarlılığı artırmalı ve geri dönüşüm kapsamında değerlendirilmelidir.

 

Atık piller; içerdikleri maddeler ve metaller doğaya bırakıldıklarında uzun süre yok olmadan kalır ve zarar verici etkilerini doğa üzerinde göstermeye başlarlar.

 

 • Gelişigüzel bir şekilde doğaya atılan piller sadece doğayı değil insanları da tehlike altına sokmaktadır. Zararlı maddeler insan bünyesinde çeşitli hastalıklara yol açabilmektedir.
 • Çevremize ve gelecek nesillere sahip çıkmak adına piller ayrı atık kutularında toplanmalıdır.
 • Atık piller geri dönüşüme alınarak çevreye zarar vermesi engellenmelidir.

 

Ambalaj atıkları; ormanlar, su ve petrol vb. doğal kaynaklarımızın üretim sürecinde kullanılması sonucu cam, metal, plastik, kağıt/karton ambalajlar elde edilmektedir.

 • Bu ambalajlar atık haline geldikten sonra türlerine göre ayrılıp geri dönüşüm sanayine sevk edilerek çeşitli üretim aşamalarında ikincil hammadde olarak kullanılmaktadır.
 • Geri dönüşüm ile doğal kaynaklarımız daha az kullanılarak doğaya katkı sağlamış oluruz.

KARBON AYAK İZİ

Kurumların veya bireylerin günlük faaliyetleri sonucunda atmosferde oluşturduğu çevresel etkiler ‘Karbon Ayak İzi’ dir. Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD) sürdürülebilirlik yaklaşımının temel unsurlarından biridir.­­­­­­­­

Faaliyetlerden kaynaklı karbon ayak izini azaltmak için mevcut en iyi teknoloji değerlendirilmelidir.

Enerji tasarruflu ampuller kullanılarak hem % 70’e varan tasarruf sağlamış oluruz hem de karbon ayak izi azaltabiliriz.

Cep telefonunuzu şarj olur olmaz şarjdan almak karbon ayak izinin büyümesini engelleyebiliriz. Çünkü şarj dolduktan sonra da elektrik tüketmektedir.

Kullanmadığımız cihazlarınız (Işıklar, Televizyon, Dvd çalıcı, Bilgisayar vs.) kapalı halde dahi olsa fişleri prizlerde takılı iken elektrik harcamaya devam eder. Bu nedenle kullanmadığımız cihazların fişlerini prizden çıkararak Karbon Ayak İzimizi azaltabiliriz.

Eğer seyahat edeceğimiz mesafe uzak ise (şehiriçi- şehirdışı) toplu taşıma araçlarını kullanmamız gerekir. Kendi arabamız var ise arabayı kapasitesi kadar insan seyahati ve eşya taşınması yaparak karbon ayak izimizi azaltabiliriz.

Çalışma ortamında masanızdan ayrıldığınızda bilgisayarınızı ve monitörü kapatarak karbon ayak izini azaltabilirsiniz.Bedaş Alo 186

Bedaş Facebook Sayfası Bedaş Twitter Sayfası Bedaş Linkedin Sayfası Bedaş Foursquare Sayfası
2018 Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. Kullanım ve Koşullar | Gizlilik Koşulları